pondělí 14. dubna 2014

Trochu se pohnout - FAL Quarter 2

 Na svém seznamu mám spoustu projektů, ale také spoustu rozešitých věcí, které bych ráda došila, abych je mohla předat a dále nezabíraly místo v našem malém a přeplněném bytě. Poslední dobou jsem neměla čas číst, většinou jsem na blozích sjela fotky, ale dnes jsem četla u Věrky na Negligent Stylee, že je ještě stále možnost zúčastnit se akce, kdy si každý vybere, které projekty by rád dokončil v II. čtvrtletí.  Tady jsou.
Ve skutečnosti je seznam mnohem delší. :-)
A nemám 3 měsíce, ale pouze dva, červen je studijní.


I have got so many projects on my list and also so many ongoing projects and it is like a neverending story. When I read on Negligent style that there is something like the Finish Along Quarter 2, I have decided to join with a hope to keep me on the track and finish the following projects (in the fact, the list is much longer :-)).
And I have actually only two months to finish the list as I am off studying in June. 

1. The box - doesn't fit perfectly, so a bit of challenge for me.
2. Two place mats according the book Patchwork, please

3. Pillow - a Czech magazine Marina Quilt

4. Quilt - the top is ready, basting and quilting ahead.
5. To utilize the scrap for pillows, some place mats etc...

6. I have got a piece of very nice leather at home, but I also have a big respect. So, I decided to sew a bag from imitation  leather first.

7. "Thank you" pillow for one friend of mine.

8. This pillow top was made during one night in a big hurry and finally has been sitting on my desk for about 8 months.Finish Along 2014

2 komentáře:

  1. Ja teda nejdem do žiadnych akcií, ale tiež som pred týždňom vytiahla 6 prestieraní, čo mi stoja v skrini už hádam rok . asi to je tým obdobím, všetko sa prebúdza, každý upratuje, tak aj v skriniach treba upratať :) Držme si navzájom palce, nech sa nám to podarí dokončiť :)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za nakouknutí a předem velké díky i za případné komentáře.