Občas se mě ptáte, jestli mám popis na čepici, nikdy nevím, zda vás zaujal vzor nebo chcete opravdu popis. Tak proberu obojí, s tipy, jak na to, protože já pletu na míru.
Tento článek není pro úplné začátečníky. Počítám s tím, že umíte hladce, obrace, víte, co znamená ujmout či přidat oko. Návodů a škol na pletení je na netu dost, a proto to není mým cílem.
Jak to tedy dělám já. Vytvořit si vzor, který někde vidím a zvlášť v pletené verzi je jednoduché. Stačí si vzít jen čtverečkovaný papír, protože vše je to jen o řádcích a sloupcích. Věřím, že dnes na to budou i nějaké ty aplikace, protože na patchwork jsou. Bohužel, neporadím, protože mně stačí ten čtverečkovaný papír.
A teď k čepici jako takové. Jak jsem psala, většinou moc podle nějakých návodů a popisů nepletu, tedy v současné době vůbec. Mám na to oko (aspoň na něco :-)), takže mně většinou stačí se podívat i na různě vyplétaný vzor a upletu ho.
Rozměry - na přízi je vždy napsáno, kolik ok a řad vytvoří čtverec 10 cm x 10 cm pleteniny. Vždy si tento zkušební čtverec pletu a pletu si ho nepatrně větší, abych přesně zjistila, jak to bude "v mých" rukách. Někdo více utahuje, někdo plete volněji.
Tak vím, kolik ok mám na 10 cm, kolik i na 1 cm. Patent pletu vždy na jehlicích o půl až jedno číslo menší než tu základní pleteninu.
Tvarování špičky - to je různé, já to pro své dítě musím mít naprosto přesně, protože má hlavu opřenou, ale u zdravých dětí je variací hodně a není nutné to mít na půlcentimetr přesně. Takže je možné to na konci jen stáhnout nebo si rovnoměrně na 4-6 místech ujímat nebo si vzít popis nějaké čepice a jen na ni použít barevný vzor, který budete chtít. :-)
Použila jsem pro ukázku tu čepici, kde jsem spletla vzor, protože je tam více té jednobarevné části, tak to jde lépe vidět. |
Wow, tak tohle obdivuju! Nádhera, zvlášť ty rukavice!
OdpovědětVymazatmoc děkuji, Jani.
OdpovědětVymazat